Tento týden si rozdělíme zeměpis na 2 části spolu související. První část krátký zápis do sešitu a doplnění. Druhá část fotografování.
1. Zapiš si do sešitu:
nadpis: ZEMĚDĚLSTVÍ (průmysl máme hotový)
- vyspělé- hlavně kraj – Středočeský, Jihočeský, Jihomoravský a Vysočina
A) Rostlinná výroba: ( doplň ke každé skupině alespoň 2 rostliny)
- obiloviny-
- olejniny-
- okopaniny-
- ovoce-
- zelenina-
- technické plodiny- len (na textil), chmel (na pivo)
B) Živočišná výroba
- chov skotu
-chov prasat
- chov drůbeže
2. Mezinárodní den ptactva- přečti si a fotografuj
1. dubna – MEZINÁRODNÍ DEN PTACTVA
Víte, že tento den slavíme již více než 100 let. Tradice oslav Dne ptactva sahá až do dob Rakousko-Uherské monarchie. Tradici založil slovenský přírodovědec Oto Herrmann (1835 - 1914), který se narodil, žil a působil v Brezně. Poprvé byl Den ptáků vyhlášen jako akce pro školy v tehdejším Rakousko-Uhersku 1. dubna 1900 a spolu s opeřenci se oslavovaly i stromy. V tento den totiž byla podepsána Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva.
To, že je populace ptáků ohrožena, a to zejména neodpovědným a intenzivním zemědělstvím, jistě všichni víme. Za posledních 30 let se snížila populace běžných druhů o pětinu. Připomeňme si, proč jsou pro nás ptáci tak důležití? Ptactvo obdivujeme nejen pro jejich zpěv a pro jejich let, ale jsou i ukazatelem stavu životního prostředí. Pojďme si připomenout, jak nám pomáhají: Snižují stavy škůdců v zemědělství, přispívají k rozšiřování semen rostlin a druhy živící se mršinami zase působí jako přírodní "hygienická služba". Určitě byste našli i další důvody.
Smyslem připomenutí ochrany ptactva v rámci Mezinárodního dne ptactva bylo obrátit pozornost k nebezpečí ohrožujícím ptáky na celém světě a přispět tak k jejich ochraně a ochraně jejich stanovišť.
Nestačí pouze ochraňovat jednotlivé druhy, je nutné chránit i jejich stanoviště. Každý z nás může přispět k ochraně ptactva. Například nerušit ptáky v době jejich hnízdění v lokalitách, kde hnízdí.
Ptáky můžete pozorovat jak z domova, tak na vašich procházkách, a to nejen zrakem, ale i sluchem.
Inspirujte se a zkoušejte pozorovat například pomocí této lekce: https://ucimesevenku.cz/laborator-venku/mestsky-ptaci-detektiv/. Pokud máte rádi ptačí zpěv stáhněte si aplikaci Ptačí zpěv: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.kle.hlasyptaku&hl=cs
ÚKOL:
1. Poslat fotografii, jak krmíš ptáčky, nebo vaše krmítko, nebo ptáčka kdekoliv na zahradě či v přírodě.
2. Pozorovat ptáky ve svém okolí.
- Měsíc duben je pro pozorování ptactva ornitologicky nejzajímavější období. V dubnu je v plném proudu tah ptáků. Pozorovat můžeš řadu zimních hostů, kteří od nás ještě nestihli odletět, a také spoustu migrantů, kteří táhnou přes naše území na svá severská hnízdiště. Spatříš také řadu našich druhů, které se právě v tuto dobu vracejí na svá hnízdiště.
Vyplň tabulku druhů ptáků, které spatříš během týdne v okolí svého domova. (alespoň 5 druhů)
Den |
Název ptáčka |
Čas, kdy byl spatřen |
stanoviště |
Co dělal |
|
|
|
|
|
Informace:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_ptáků_Česka
První část pošli do neděle 5.4. buď na mail, messenger nebo WhatsApp.
Druhou část pošli do 10.4., máš na to více času, nevím, jaké bude počasí na pozorování. Můžeš vyhrát krmítko pro ptáčky za nejhezčí vlastní fotografii!!! Soutěží celá škola.
Děkuji T. Brožková